We use cookies and other tracking technologies to improve your browsing experience on our website, to show you personalized content and targeted ads, to analyze our website traffic, and to understand where our visitors are coming from. By browsing our website, you consent to our use of cookies and other tracking technologies.

Common description

Польща для українців – близька країна, однак у ній є багато цікавого і невідомого навіть для досвідчених мандрівників.
Польща розташована в серці європейського континенту та межує:
із заходу – з Німеччиною
з півдня – із Чехією і Словаччиною
зі сходу – з Україною, Білоруссю та Литвою
з півночі – з росією; на морських кордонах – із Швецією і Данією.
На сьогодні Польща шоста за величиною і чисельністю населення держава Євросоюзу.

Устрій. Польща – багатопартійна республіка з двопалатним парламентом. Найвищим юридичним актом є прийнята на національному референдумі 1997 року Конституція.
Виконавча влада зосереджується в руках Президента та Ради Міністрів. Президент обирається на п’ятирічний термін.
Адміністративно Польща поділяється на16 воєводств, 314 повітів i 2478 ґмін. Найбільше – Мазовецьке воєводство займає за площею 11% території Польщі, найменшим є Опольське.

Мова. Літературна польська мова сформувалася на базі великопольських, малопольських та мазовецьких говірок.
Для іноземців найважче в польській мові дається вимова: польська шелестить, свистить, потріскує, рокоче, в ній повно щілистих приголосних. Українцям польська дається досить легко.

Ландшафти
У Польщі є все: прекрасні морські узбережжя і дюни, сформовані льодовиком озера, віковічні ліси, пласкі низовини, старі скелі та молоді бескиди, єдині в Європі Столові гори (пласкі, мов столи) і навіть - пустеля. Чи це не найсправжнісіньке багатство!

На сході Польщі на рівнинах багато водних просторів. Нарев – найунікальніша річка в Європі, схожа на розплетену косичку - в околицях Бялистока широко розливається, а потім зникає в протоках, ніби Амазонка. А річка Бебжа поблизу Гоньондза перетворює околиці на багатокілометрові болота.

Північ Польщі – це піщана територія. Пісок тут дрібний, чистий і красивіший, ніж в Середземномор'ї. Широкі балтійські пляжі тягнуться уздовж високих обривистих берегів, кіс і півостровів, ховаються в дюнах. Деякі дюни, як в околицях Леби рухомі і нагадують устелю!

Балтійське море відокремлює від решти території Польщі озерний пояс – льодовикову спадщину. Це Дравське, Кашубське, Мазурське і Сувальське приозер’я. У Польщі понад 9 тис. озер, більшість з яких виникли у результаті діяльності льодовика! На Мазурах знаходяться і найбільші польські озера Снярдви і Мамри. Найбільшим є - Снярдви (113 км²), а найглибшим – Ганьча (108,5 м).

Останнє заледеніння відступило не так давно – всього 10-12 тисяч років тому, отож рельєф місцевості чіткий. Кращим зразком діяльності льодовика є територія Сувальського ландшафтного парку. Тут можна знайти піднесеності, що нагадують піраміди, тераси, і „висячі” долини.

Південь Польщі закриває гірський пояс – молодих гір, таких як Карпати. Татри - найвище пасмо польських Карпат, містечко Закопане, яке має високогірний характер, лежить біля його підніжжя. У Татрах трапляються западини, печери, високогірні озера і водоспади, які утворилися в результаті діяльності льодовика.

Є в Польщі і стародавні гори, що існують понад 4,5 млрд. років від початків історії Землі. Це Судети, які не раз знищувалися ерозією, знову піднімалися і навіть піддавалися вулканічній дії. На території Судет потрапите у Столові гори – єдині в Європі, унікальні, оскільки їх будова не складчаста, а плиткова, з паралельним рівним заляганням шарів пісковиків.

Польща - скарбниця пам'яток культури. Розмаїття шедеврів архітектури, музеї, виставки та галереї, театри та концертні зали, міжнародні фестивалі, регіональна культура зачарують найвимогливіших гостей. У багатьох регіонах прекрасні історичні об'єкти поєднуються з мальовничою природою довкола.
Щоб відчути атмосферу цієї унікальної і гордої країни, варто побувати в її знакових місцях.

1. Познань - одне з найкрасивіших міст Польщі
На півдорозі між Варшавою і Берліном знаходиться жвава і загадкова Познань, де розташований наймолодший замок в Європі. Місто просякнуте культурою і багатовіковою історією.
Тут панує творча атмосфера: від вуличного мистецтва до Старого ринку, де знаходиться головна визначна пам'ятка міста з часів 13 століття – ратуша.
У місті проходять всесвітньо відомі фестивалі - від найстарішого конкурсу скрипалів у світі до Міжнародного свята крижаних скульптур.

2. Краків - колишня королівська столиця
Краків колись був королівською столицею Польщі, але досі вважається культурною столицею країни. Зараз Краків є одним з обов'язкових для відвідування місць в Польщі. Місто і зараз вражає середньовічною пишністю. У Кракові змішалися романський стиль, готика, ренесанс, бароко і модерн.
Гостям варто побачити Вавельський замок - символ незалежності Польщі, колишній єврейський квартал Казімєж, погуляти на найбільшій середньовічній площі в Європі.
З висоти вежі базиліки святої Марії щогодини грає проста мелодія з п'яти нот: Hejnal Mariaki. Знаменитий сигнал звучить щодня з 14 століття. Мелодія стала символом Польщі, і трубачи повинні пройти роки спеціальної підготовки, щоб зайняти своє місце на вершині вежі.

3. Гданськ - мальовниче портове місто
У гирлі річки Вісли, що впадає в Балтійське море, розкинувся Гданськ, який під час Другої світової війни був майже повністю знищений. Пізніше багато руїн були старанно відновлені.
Більшість основних визначних пам'яток можна знайти в головному місті: яскравому культурному центрі, наповненому історичною значимістю.
Пройдіться по звивистих брукованих вуличках до готичних церков, романського собору і собору в стилі рококо, прихованим площам, сучасної набережної і древніх кам'яних воріт.

4. Пляж Сопота - один з кращих пляжів Польщі
Поблизу від Гданська є можливість погуляти на дивовижному мальовничому пляжі з дрібним сріблястим піском і бірюзовим морем. Це знаменитий пляж в селищі Сопот. Дерев'яний пірс - найдовший в Європі - виходить прямо в безкрає море.
У цього місця особлива атмосфера - стародавня архітектура і сучасний дизайн перетворили селище в атмосферне курортне місто.

5. Вроцлав - одне з найстаріших міст
Дивовижно красивий Вроцлав оточений річкою Одер. Архектура в цьому місті - наче вийшла з фольклору. Історична частина знаходиться на Острові Тумському (Кафедральний Острів). Зараз це місце з символічними пам'ятками, дивовижною архітектурою, скульптурами, парками і мостами.
Собор Святого Іоанна Хрестителя був першим цегляним будинком в Польщі, зведеним у 13 столітті - з його подвійних шпилів відкривається панорамний вид на місто. Однією з визначних пам'яток Вроцлава є гноми, які прикрашають вулиці – це символ підпільного антикомуністичного руху 1980-х років.

6. Варшава - найбільше місто Польщі
У самому серці Європи знаходиться незвичайна Варшава - столиця Польщі. Старе місто випромінює атмосферу старовини, хоча споруди не такі старі, як здаються. Після жахливих руйнувань під час Другої світової війни місто було відновлено з руїн за точними картинами міста італійського художника 18 століття Каналетто.
Після відновлення ідентичності Варшава перетворилася на великий культурний, економічний і академічний центр.
Символ міста і герб - Варшавська сирена, русалка з мечем. Старіший пам'ятник сирені встановлений на площі Ринок Старого міста, новіший – на набережній Вісли.
Крім архітектурних і культурних пам'яток, Варшава є кулінарною столицею Польщі - там можна знайти і ресторани, відмічені зіркою Мішлен, і традиційні пекарні.

7. Замок Князь - найкрасивіша фортеця в Сілезії
Серед Совиних гір туристів приваблює легендарний замок на найвищій скелі. Відвідувачі відчувають дух історії - елементи готики, бароко і неокласицизму, екстер'єр і інтер'єр вселяють благоговійний трепет, пише видання.
Тим часом, замок Князь має тунелі і камери, які прагнуть досліджувати гості. У 1941 році там планувалося створити ставку Гітлера. Перед входом викопали шахту для ліфта на 40 метрів, а під самим замком – сховище і тунелі. Там також планувалося розмістити фабрику зброї.
Зараз в навколишні ліси приїжджають "мисливці за скарбами", які пробують свої сили в розкопках захованого нацистського золота.

8. Старе місто Любліна - захоплива історична локація
Серед чотирьох пагорбів розташовані вузькі бруковані вулички Старого міста Любліна, в яких створюється відчуття іншого часу. У місті безліч захопливих пам'яток. Одна з яких - культові Краківські ворота (вхід в місто). Вони були частиною системи укріплень в 14 столітті. Готична будівля пройшла через багато етапів реставрації, щоб зберегти своє значення протягом тисячоліть.
Ворота забезпечують прохід до Старого міста, який часто називають "Маленьким Краковом" через його компактні пам'ятки. Тут так багато цікавого: від будинків епохи Відродження до підземної туристичної стежки, старих винних погребів і підвалів магазинів, до приголомшливого собору в стилі бароко.
Велика частина оригінальної забудови Любліна була зруйнована під час Другої світової війни, але його середньовічна частина не була порушена. Завдяки цьому локація залишилася однією з найбільш автентичних і мальовничих у Європі.

9. Соляна шахта Величка - одна з найдавніших у світі
Соляна шахта 13 століття у Величці за 10 км від Кракова - з найстаріших соляних шахт у світі, яка з 1996 року стала музеєм і пам'яткою.
У соляній шахті у Величці зараз знаходяться чотири каплиці, коридори і статуї, висічені в стінах з кам'яної солі.
Початкові шахти і проходи, деякі з яких знаходяться на глибині 327 метрів під землею, були знову відкриті і дозволяють відвідувачам досліджувати ями і камери, прогулюючись повз статуй і дивовижних архітектурних чудес. Глибоко в шахті мерехтить підземне озеро на тлі освітлених свічками стін.
Однак головною туристичною визначною пам'яткою шахти є каплиця Святої Кінги - 12-метрова камера, в якій все, включаючи вишукані люстри і меблі, зроблено з солі. Екскурсія продовжується в камері Еразма Бараца з озером, яке більш солоне, ніж Мертве море, і закінчується в музеї, де розповідають про видобуток і життя в шахтах.

10. Заліп'я - старовинне село, розмальоване візерунками
Мальовниче село на південному сході країни в 68 км від Кракова називають "мальованим селом". Місцевий колорит - кольоровий розпис на будинках.
До 19 століття в будинках в Заліп'ї не було димарів, тому виникла традиція зафарбовувати сліди кіптяви на стінах візерунками з квітів. У 1948 році була навіть створена артіль майстринь-художниць. Будинок з найбагатшим оздобленням став місцевим музеєм.
Зараз усі споруди, на яких можна малювати, прикрашені малюнками. Квіти намальовані на курниках, собачих будках, колодязях, мостах, сонячних годинниках і відрах.
Село стало туристичною пам'яткою, там щорічно проводять фестивалі-конкурси.

Сlimate

Погода, мінлива та повна аномалій - таких як падіння температури протягом доби на 28 градусів або понад 17 градусів у січні, – це характер польського клімату. На півночі й заході Польщі клімат помірно морський, з м'якою зимою й вологим літом, на сході – континентальний - тут взимку справжні морози, а влітку сухо та гаряче.
Польща розташована у зоні помірного перехідного клімату. Більшу частину року погода є такою, як у Брюсселі чи Берліні – змінна, з перепадами відповідно до пір року.
Взимку (грудень - березень) температура, як правило, утримується в межах 0° С (32 F), влітку (червень - вересень) часто перевищує 30° С (86 F). Середня річна сума опадів становить близько 600 мм; у горах перевищує 1500 – 2000 мм.
Найтепліші регіони Польщі – південь і захід країни (Вроцлав, Краків), де клімат формує найтепліше повітря з західної частини континенту. Найхолоднішою є північно-східна частина Польщі (Мазурські озера, Сувалки, Бялисток), яка часто перебуває під впливом арктичного повітря.

Currency

Гроші у Польщі – досі польські злоті, хоча Польща в євро зоні. Насправді розрахуватись євро практично не можливо. Краще сотню-другу євро чи долари обміняти на готівку у пункті обміну валют.
Також практично скрізь у Польщі можна розрахуватись платіжною карткою.

Poland on map

Save up to 50% on tours! Receive exclusive offers to your email.